Canva Nedir? Canva Nasıl Kullanılır?

Kartvizit, broşür, katalog, kampanya ve satış rakamlarını arttıracak her türlü reklam çalışması için basılı görsel materyallere ihtiyaç vardır. Görsel materyaller ise belli tasarımlar sonucunda ortaya çıkar. Hedef kitleye en uygun tasarımlarla ulaştırılması gereken bu görselleri hazırlamak ise Canva ile artık daha kolay bir hale geliyor. Peki, Canva nedir, nasıl kullanılır?

Görsel tasarımlar hazırlamak için bilgisayara programlar indirmek, yabancı dillerdeki programları öğrenmeye çalışmak ve zorlu süreçler yaşamak Canva sayesinde tamamen ortadan kalkıyor. Online olarak, hiçbir program bilgisine sahip olmadan, site tarafından yapılan yönlendirmelerle istediğiniz tüm görsel materyalleri Canva üzerinden hazırlayabilirsiniz.

Neredeyse tüm özellikleri ve şablonları ücretsiz olan Canva, sürükle bırak özelliği sayesinde tüm görsel metinlerin hazırlanmasını çok kolay hale getiriyor. Basit bir üyelik işleminde sonra tamamen Türkçe olan programa erişim sağlıyor ve afişten kartvizite, sosyal medya gönderilerinden kampanya broşürlerine kadar tüm görselleri kolaylıkla hazırlayabiliyorsunuz.

Canva Nedir?

Kendi Tasarımınızı Kendiniz Yapın

Canva nedir diye soruyorsanız Canva, aslında bir kurtarıcı, tasarım süreçlerinin hızlanmasını sağlayan bir yardımcıdır. Dünyanın en iyi tasarımcılarıyla çalışıyor olsanız bile bazen yapılan tasarımlar hoşunuza gitmez ve içinize sinmez. Bu durumda kendiniz bir tasarım yapmak istersiniz ama zor, ücretli ve yabancı dildeki programlar karşınıza çıkar. İşte, Canva sayesinde bu sorunlar ortadan kalkıyor ve içinize sinecek tüm tasarımları kendiniz yapabiliyorsunuz.

Her zaman kullanmaktan keyif alacağınız kartvizit tasarımını Canva üzerinden kolaylıkla yapabilir ve baskı öncesinde tasarımınızı kendiniz hazır hale getirebilirsiniz.

canva nedir, canva nasıl kullanılır

Canva; Basit Kullanım Zengin İçerik Sunuyor

Canva son derece basit bir kullanıma sahiptir. Canva nasıl kullanılır diye sorun etmenize gerek yok. Öncelikle Canva’nın resmi internet adresine giriş yaparak üyelik oluşturmanız gerekiyor. Son derece basit ve kısa süren bu işlemde Facebook ile bağlan seçeneğini kullanarak üyelik süreçlerini daha da kolaylaştırabilirsiniz.

Canva’da reklam veya sürekli e – bülten gönderme gibi bir durum söz konusu olmuyor. Program size bir şeyleri satmaya çalışmıyor ve tasarımlarınıza sınır getirmiyor. Tamamen kendi hayal gücünüze ve tasarım yeteneğinize göre görseller hazırlamanızı kolaylaştırıyor. Logo ve fotoğraf ekleme özellikleri sayesinde hedef kitlenize en iyi şekilde hitap edecek görselleri kolaylıkla tasarlayabilirsiniz.

Kendi Kartvizitinizi Kendiniz Tasarlayın

Kısacası tek tuşla üye olduktan sonra karşınıza hangi amaçla tasarım yapacağınızı seçeceğiniz kategori ekranı geliyor. Bu kategoriler arasında; kartvizit, broşür, el ilanı, afiş, davetiye, etiket, antetli kağıt ve sosyal medya görselleri hazırlayabileceğiniz sayısız seçenek var. İhtiyacınız olan görsel şablonu seçerek ilk adımı tamamlamış oluyorsunuz.

Seçilen şablonlar gerçek boyutlardır. Standart kartvizit ve broşür boyutları yerine kendi şablon boyutlarınızı seçerek istediğiniz tüm ebatlarda baskı yaptırabilirsiniz.

Canva üzerinden en çok yapılan görsel tasarım ürünü kartvizitler oluyor. İş dünyasının vazgeçilmez materyali olan kartvizitler işinizi yansıtmalı, sizi tanıtmalı ve özgün tasarımlarda olmalıdır. Canva sınırsız özgürlükte kartvizit tasarlamanızı sağlıyor.

Hızlı ve pratik bir kartvizit tasarımı yapmak istiyorsanız, Matbuu ile de hızlı bir şekilde kartvizit tasarımınızı yapabilir ve daha sonra Matbuu’da bastırabilirsiniz. Tasarım yapmaktan çekiniyorsanız, Matbuu’nun sizin için tasarladığı hazır şablon kartvizit tasarımlarından birini seçip, bastırabilirsiniz.

canva nedir, canva nasıl kullanılır

Canva’da Kartvizit Nasıl Yapılır?

Canva’da kartvizit yapmak için öncelikle –Tasarım Oluştur – sekmesini seçiyor ve bu ekranda karşınıza gelen – Pazarlama Malzemeleri – bölümünden kartvizit seçeneğini tercih ederek kartvizit şablonlarına ulaşıyorsunuz.

Sayısız seçenekte kartvizit şablonu bulunan Canva’da tüm kartvizit boyutları 8.5X5 cm’dir. Kartvizitinizi standart boyutların dışında daha büyük veya daha küçük tasarımlarla bastırmak istiyorsanız ekranın sağ üst kısmındaki – Özel Boyutları Kullan – seçeneğini tercih etmeniz gerekiyor. İstediğiniz şablon boyutunu belirleyerek baskıya hazır hale getirebileceğiniz kartvizitler tasarlayabilirsiniz.

Kolay bir site ara yüzüne sahip olan ve her işlemin basitçe yapıldığı Canva’da;

ARA; sekmesinden ihtiyacınız olan görselleri aratabilir,
BİLEŞENLER; sekmesinde resim, çerçeve, taslak gibi yardımcı kaynakları bulabilir,
METİN; sekmesinden tüm yazı fontlarını seçebilir ve görsele ekleyebilir,
ARKA PLAN; sekmesinden tasarıma uygun fon seçebilir,
YÜKLEMELER; sekmesinden ise fotoğraf, ikon, logo ve dilediğiniz tüm görsel materyalleri tasarımınıza ekleyebilirsiniz.
Tasarımınızı son haline getirdikten sonra sağ üst kısımda bulunan –İndir – seçeneğini kullanarak yaptığınız görseli bilgisayarınıza istediğiniz formatta indirebilirsiniz. Böylece basit bir şekilde, kendi istediğiniz gibi tasarımınızı yapmış ve baskıya hazır hale getirmiş olursunuz.

 

Canva nedir ve nasıl kullanılır sorularını cevapladığımız yazımızda, Canva’yı tasarım yaparken nasıl kullanacağınızı, canva ile basit bir kartvizit tasarımını nasıl yapacağınızdan detaylıca bahsettik. Kartvizit tasarımı gibi kitap kapağından, CD kapağına, afişden sosyal medyaya kadar daha birçok tasarım ihtiyacınızı canva ilşe kolayca yapabilirsiniz. 🙂

Share Post :

More Posts

Bir cevap yazın