İşten Ayrılmalı Mıyım? İşten Ayrılmanız Gerektiğini Gösteren 20 İşaret!

Herkesin hayatında “işten ayrılmalı mıyım?” Diye düşündüğümüz bir nokta olur.

Hepimiz işimizi bırakma konusunda soru sorabiliriz, ancak bunun gerçekten yapılacak doğru şey olup olmadığını nasıl anlarız? Gelin “işi bırakmanın” sizin için doğru olup olmadığına dair tüm olası durumlara bir göz atalım.

İşten Ayrılmanız Gerektiğini Gösteren 20 İşaret

1. Terfi Etmek İçin Yer Yoksa

Tırmanacağınız bir merdiven kalmadıysa, işten ayrılma zamanı gelebilir. Şu anki pozisyonunuz, alacağınız en iyisi pozisyonsa, daha fazlasını istemekte yanlış bir şey yoktur.

2. Yollar Bitmiyorsa

Araba yolculuğunda (veya toplu taşımada), evde olduğundan daha fazla zaman geçiriyorsanız, bu bir sorundur. Yolda geçirdiğiniz zamanı bir hafta boyunca düşünün. 1 saat gidiş yolu desek: 2 saat/gün 1 haftada 5 gün (hafta sonu çalışmadığınızı varsayıyorum) = yolculukta “10 saat”.

Bu işinizden ayrılırsanız, gaz veya yol parasından bahsetmenin dışında, ailenizle, arkadaşlarınızla veya bir hobi vb. olabilir, geçirebileceğiniz extra bir zamanınız olur.

3. Hayallerinizi Takip Etmiyorsanız

Kalbiniz iş yerinizde değil. Size mutluluk getireceğini bildiğiniz başka bir yoldan gitmek için can atıyorsunuz ve bu mevcut iş bu isteğinizi kesmiyor. Bu zindanda daha fazla zaman kaybetmeyin! – sizi heyecanlandıracak o işi bulun.

4. Maaş Yeterli Değilse

Maaşınız, ihtiyaçlarınızı karşılayacak kadar yeterli değil veya işyeriniz hakkınız olan zamları yapmıyor mu? O zaman daha yüksek maaşta, sizi memnun edecek bir işyeri arayışına girme vaktiniz gelmiştir.

5. Artık Öğrenmiyorsanız

Artık zorlanmıyor veya öğrenmiyorsunuz. Sürekli olarak aynı gereksiz şeyleri yapıyorsunuz gibi hissettiğinizde, günden güne daha büyük ve daha teşvik edici bir şey için istekliyseniz. Vakit gelmiştir.

6. İşi Bırakmayla İlgili Konuşuyorsanız

İşini bırakmayla ilgili konuşurken kendini yakaladıysan birkaç defa bu çok şey anlatır. Çok sık yapıyorsanız (haftalık veya günlük), kendinizi dinlemeye başlamalısınız.

7. Artık Performansınızı Önemsemiyorsanız

Basitçe pes etmişseniz, işten çıkmak isteyebilirsiniz. İşiniz ne kadar iyi ya da kötü umursamıyorsanız, yaptığınız işle övünmüyorsanız, size göre işiniz sıkıcıysa ve umudunuzu yitirdiyseniz. Masanızı toplayın ufaktan.

8. Patron sorunları

Patronunuzla düzenli olarak kavgalı olmak iyi bir iş senaryosu değildir. Patronunuzla ilgili sürekli olarak sorun yaşadığınızda, dikkatsizliğin dışında “kötü bir iş yapmaya” başlayacak ve kötü koşullarda işinizden ayrılmak isteyeceksiniz.

9. İş dışındaki havayı etkilemek

İşte olmadığınızda da hala mutsuzsanız. Mutsuzluğunuzu yanınızda götürüyorsanız ve sevdiklerinizi  de olumsuz yönde etkilemeye başladıysanız; hemen orayı terkedin!

10. Sıkılmışlık

Sadece sıkılıyorsun. Hiçbir şey sizi heyecanlandırmıyor veya hoşunuza gitmiyor. İşinizle ilgili bir şey yapmak yerine, bilgisayarınızda solitaire oynamayı tercih ediyorsunuz. İşten çıkmayı düşünüyorsanız, vakit bu vakittir.

11. Pazartesi Korkusu

Yeni bir iş haftasına başlama düşüncesi sizin ruhunuzu daraltıyorsa, hafta sonları 5 gün uzun olsaydı diyor ve işe geri dönme düşüncesine dayanamıyorsanız.

12. Yanmış

Sosyal hayatınız için zamanınız yok ve tamamen tükenmiş gibiyseniz.

13. Asla Kazanamıyorsanız

Ne yaparsanız yapın yeterince iyi olmadığınızı ya da doğru şekilde yapmadığınızı, inanılmaz derecede özel olan ve yaptığınız her işte sizi yüceltmeyen bir patronunuz varsa.

14. Duyulmuyorsanız

Sesiniz ve düşünceniz ciddiye alınmıyorsa. Üstleriniz söyleyeceklerinizi dinlemiyor ve siz de baskılanmaktan yorulduysanız.

15. Her Dediğinize Dikkat Ediyorsanız

Serbestçe konuşmak iş yerinizde bir seçenek değilse. Her zaman iş arkadaşlarınızla konuşurken söylediklerinize yumurta kabuğu üzerinde yürümek kadar dikkat etmek zorunda olduğunuzu hissediyorsanız.

16. Bir Gelecek Hayal Edemiyorsanız

Gözlerinizi kapatıp hayatınızı, beş yıl veya beş ay içinde, uzak bir gelecekte hayal edin, eğer kendinizi şu anki işinizde çalışırken görmüyorsanız.

17. Güvensizse

Şirketiniz illegal, yaptıkları işi sevmiyorsanız veya inançlarınıza aykırıysa.

18. Takım Arkadaşlarınız veya Şirketinizle Artık Uyum Yoksa

İşinizle ilgili bir şey olumlusuz yönde değiştiyse (yeni yönetici geldi veya iş yerinizin yeri değiştiyse). İş arkadaşlarınızla yıldızların uyuşmamaya başladıysa.

19. Hedeflerizle İşiniz Aynı Hizada Değilse

Şu anki işinizde kendiniz için oluşturduğunuz hedeflere ulaşılamanız imkansızsa. Daha büyük ve daha iyi şeyler elde etmek istiyorsanız ve işiniz oraya ulaşmanıza izin vermiyorsa.

20. Hepsini Biliyorsanız

Yukarıda yazanların hepsini biliyorsanız, temel olarak yukarıdakilerin tümü sizin çalışma hayatınızı oluşturuyorsa. Artık işinizi bırakma zamanı gelmiş demektir.

Share Post :

More Posts

Bir cevap yazın