İnanılmaz Derecede Benzeyen (TIPKISININ AYNISI) 5 Ünlü Logo

Tasarımda özgünlük çok sıkıntılı bir konudur. Doğrudan veya kasıtlı olarak yapılan çalıntı tasarımlar haklı olarak tüm dünyada toplum tarafından kınanır. (Peak reklamının konseptinin çakma olmasının anlaşılması sonrasında verdiğimiz tepki gibi)

Oscar Wilde’nin bir keresinde dediği gibi: “Yetenekli olan ödünç alır, zeki olan çalar.” Bu, basit şekiller, monogramlar ve görsel metaforlar söz konusu olduğunda elbette doğrudur.

Benzer logolar piyasada çoğaldığında, avukatlar para kazanır.

Birbirlerine çarpıcı şekilde benzerlik gösteren sekiz logoyu keşfetmek için okumaya devam edin…

01. Airbnb vs Azuma Drive-In

1975 yılında tasarlanan Japon Azuma arabasının logosu (soldaki) , Airbnb’s Bélo logosuna oldukça benziyor.

DesignStudio , 2014 yılında Airbnb için yeni Bélo logosunu “bir araya gelme” ve “her yere ait” manalarıyla eşleştirdiğinde, internet ortamı karıştı – logoyu genital bölgeye benzeten mi dersiniz, Peter Griffin’in çenesine benzeten mi dersiniz, vay babam vay, her şeye benzettiler.

Peter Griffin

 

 

02. National Film Board vs Virtual Global Taskforce

Bir göze kaç kere bacak koyabilirsin? Bazen aynı görsel çok farklı sektörlerde kullanılır.

Görsel metaforlara gelince, akıllıca olsa da, çok farklı bir anlamı olsa da, aynı metaforu veya fikri başkasının düşünme ihtimali her zaman vardır.

Bir tripotla birleştirilen dev bir göz, Kanada Ulusal Film Kurulu’nun 1969 logosu tamda bu. Bu logo insanlığın bir vizyonunu sembolize etmek niyetindeydi.

Bu arada, çocukların internetten cinsel tacizi ile mücadele eden bir organizasyon olan “Sanal Küresel Görev Gücü”, internette dolaşan ve çocukları izleyen, her şeyi gören bir gözü resmeden, oldukça farklı bir iş kolu olmasına rağmen Kanada Ulusal Film Kurulu’nun logosuna oldukça benzer bir logo tasarımına ulaştı. Tesadüf mü? belki, öyle görünüyor.

03. Starbucks vs Starpreya

Amerikan kahve devi Starbucks, benzer görünen Güney Koreli marka Starpreya ile mahkeme savaşını kaybetti.

Küresel kahve devi Starbucks ve Elpreya, Starpreya markası altında kahve satan nispeten küçük bir Güney Koreli şirket. İskandinav tanrıçası Freja.

Elpreya 1999’da işlem görmeye başladı, aynı yıl Starbucks ilk Güney Kore mağazasını açtı. Her iki marka da yeşil bir çemberin etrafına sarılmış marka adını ve merkezde siyah bir arka plan üzerinde beyaz bir dişi karaktere sahipti. Ve daha da önemlisi, ikisi de kahve sattı.

Starbucks, telif hakkı ihlali olduğunu iddia etti, ancak “Kore Fikri Mülkiyet Mahkemesi”, işaretlerin birbirine karıştırılmayacak kadar farklı olduğunu savunarak reddetti. Mahkeme’nin tarafsızlık derecesi ayrı bir konu. 2011’de, Lippincott’un yardımıyla, Starbucks yeşil çemberini kesti ve denizkızı daha ayırt edici, sahiplenilebilir bir marka haline geldi.

04. Ubuntu vs Human Rights First

Bir dairede el ele tutuşan insanların stilize edilmiş tasvirleri işbirliği içerisinde, ancak çok farklı sektörlerde.

İkinci örneğimizde ayaklı göz gibi olmasa da, dramatik biçimde farklı işletmeler için bu logolar arasındaki olağanüstü benzerlik bariz (ancak elbette bazı görsel metaforların “evrensel niteliği” göz önüne alınabilir.)

Ubuntu açık kaynaklı bir yazılım işletim sistemidir ve İnsan Hakları Vakfı (hrf) adından da anlayacağınız gibi. Ortak noktaları, ortak bir hedefe doğru birlikte çalışan topluluklar ve elleri birbirine kenetli bir insan çemberinin basit şekilde gösterimi.

05. Gucci vs Chanel

Moda markaları Gucci ve Chanel, birbirine kenetlenen geometrik karakterlere dayanan monogram şekilleri kullanıyor.

Monogramlar moda logoları dünyasında yaygındır, bu nedenle iki büyük moda markasının ortak bir şekil bulması şaşırtıcı değildir.

Gucci’nin iki ‘G’si ve Chanel’in iki’ C’si geometrik bir yazı tipine dayanıyor. Ancak kayda değer farklılıklar var: Gucci’nin G’ler birbirine bakıyor ve daha ince bir çizgi kullanıyor.

Yazıyı Paylaş :

Bir cevap yazın