Grafik Tasarımcılar için en iyi 10 ücretsiz font

Doğru yazı tipi bir projeyi yapabilir veya bozabilir, ancak bu doğru olanı bulmanın kolay olduğu anlamına gelmez. İyi haber, tasarımlarınızda indirip kullanabileceğiniz birçok ücretsiz font var. Daha da iyisi, internetin sunduğu en iyi ücretsiz fontlar kategorize edilmiş ve sekiz kullanışlı tipografik kategoriye ayrılmıştır:

 • Serif yazı tipleri – genellikle kitaplar, gazeteler ve dergiler gibi uzun metinler içeren projelerde bulunur.
 • Sans serif yazı tipleri – genellikle altyazılar ve küçük bilgi yazıları gibi kısa metinler için kullanılır. Sans yazı tipleri aynı zamanda küçük çocuklar veya okumayı öğrenenler için iyi bir seçimdir.
 • El yazısı yazı tipleri – otantik bir el yazısı hissi vermek istediğiniz herhangi bir proje için.
 • Retro ve vintage fontlar – tasarımlarınızı zamanda geriye taşımak için mükemmel bir yazı tipi seçimidir. Bu yazı tipleri, bilim kurgu temalı işlere, gerçekten çok yakışır.
 • Fırça fontları – El yazısı fontları gibi bunlar da el yazısı havası vermek için idealdir. Davetiyeler ve kartlar için harikadır.
 • Graffiti fontları – herhangi bir resme kentsel, cesur bir hareket eklemek için.
 • (Unusual) Sıra dışı fontlar – Bazı ücretsiz fontlar. (herhangi bir kategoriye girmeyenler)

Tasarım sırasında, burada listelenen yazı koleksiyonları projelerinizde ücretsiz olarak kullanılabilir, ancak kullanım koşullarını kontrol ettiğinizden de emin olun.

O zaman ne bekliyorsun? Hemen indirip, kullanmak için en iyi ücretsiz fontunu bul!

Serif Yazı Tipleri

01. Coldiac

Bu ücretsiz fontta lüks bir dokunuştan fazlası var.

Lüks bir serif yazı tipi için Coldiac’dan başkasına bakmayın. Küçük bir metin yazısı için veya başlıklar, basılı reklamlar ve diğer pazarlama materyalleri için uygundur. Yaratıcısına göre, Coldiac’ı öne çıkaran “Vuruşların düşük kontrastı, yuvarlak karakterlerin hafif sivri şekilleri ve vurgulu doğası” dır. Yazı tipinin ticari sürümü – çok dilli karakterler ve resimleriyle birlikte 15 $ ‘a da satın alınabilir.

02. Kilauea

Görmezden gelinemeyen bu fontta sanki Yeniyıl hissi var.

Bu ücretsiz serif yazı tipi Germán Di Ciccio’nun eseridir. Tümü büyük harfle yazılmış yazı tipi en iyi başlıklar için kullanılır ve posterler için uygundur. Yazı tipine neredeyse 3B efekti veren harflerin içindeki ayrıntılar ise  şahane.

03. Blacker

Blacker, ortalama bir serif fontu değil, daha iyisi.

Klasik bir tasarıma büküm yapan Blacker, Cosimo Lorenzo Pancini ve Andrea Tartarelli tarafından yaratılan bir serif ailesidir. Blacker, eşleşen italiklerle, light ve bold olmak üzere altı türü vardır. Blacker fiyatları 25 $ ‘dan başlıyor, ancak şu anda Blacker Text Light ve Blacker Display Medium Italic’i tamamen ücretsiz indirebilirsiniz.

04. Poly

Poly web üzerinde çok küçük boyutlarda bile okunur.

Poly, web kullanımı için bir orta kontrast serif yazı tipidir. Nicolás Silva tarafından daha küçük puntolarda bile diğer web dizilerinden daha fazla okunaklılık sağlamak üzere tasarlanmıştır.

05. Bitter

Bu serif yazı tipi ekranlarda iyi çalışması için tasarlanmıştır.

Sans-serif yazı tipleri ekran kullanımı için daha iyi çalışma eğilimindedir, bu ücretsiz serif yazı tipi ekranlarda rahat bir okuma deneyimi sağlamak için özel olarak tasarlanmıştır. Bitter yazı tipi Sol Matas tarafından tasarlanmıştır.

06. Barbaro

Bu fonttaki bütün ayrıntılara bayılıyorum.

Barbaro, iki tarzla gelen, Iván Nuñez tarafından ücretsiz sunulan bir yazı tipidir. Barbaro Roman ve Barbaro Western. Nuñez, ‘barbaro’ kelimesinin ‘süper’ ya da ‘fantastik’ den ‘çılgın’ ya da ‘huzursuz’ kelimesine kadar çeşitli anlamlara sahip olduğu Dominik Cumhuriyeti’nden geliyor. Barbaro bir posterde veya bir menünün veya tabelaların bir parçası olarak harika görünür ve kişisel projelerinizde kullanılabilir.

07. Playfair Display

Bu ücretsiz font ailesi açık kaynak kodlu bir projedir.

Bu ücretsiz serif yazı tipi, 18. yüzyılın sonlarına ait Avrupa Aydınlanmasından ve yazıtipi tasarımcısı John Baskerville’nin çalışmalarından ilham alıyor.

Yazı tipi tasarımı, Hollandalı tasarımcı Claus Eggers Sørensen tarafından tasarlanan bir projedir. Gelişimi açık kaynaktır ve GitHub’da bulunabilir .

08. Lora

Lora sihiri hatlarında olan ücretsiz bir yazı tipidir. 2011 yılında tasarlanmış ve dört stilde geliyor: normal, kalın, italik ve kalın italik.

Eğriler, bu ücretsiz yazı tipinde dengeli ve çağdaş bir his vermek için düzenlenmiş. Her ne kadar Lora fontu web üzerinde kullanım için optimize edilmiş olsa da, baskı projeleri için de uygundur.

09. Butler

Ücretsiz font Butler, serif’e modernizm duygusu getiriyor.

Hem Dala Floda hem de Bodoni ailesinden ilham alan Butler, Fabian De Smet tarafından tasarlanan ücretsiz bir fonttur. Amacı, klasik serif yazı tiplerinin eğrileri üzerinde çalışıp fazladan bir şablon ailesi ekleyerek serif yazı tiplerine biraz modernizm getirmekti.

Butler ailesi 334 karakter içerir ve metin şekilleri, bitişik harfleri ve kesirleri içerir. Ayrıca birçok farklı dile de uyar. De Smet (fontun yaratıcısı),  fontunun “Posterler, çok büyük başlıklar, kitaplar ve modernize çalışmalar” için iyi gözükeceğini öne sürüyor.

10. Arvo

Üstün bir geometrik seri olan Arvo, favori yazı tiplerimden biridir.

Arvo, hem ekran hem de baskı kullanımı için uygun geometrik bir slab-serif yazı tipi ailesidir. Okunabilirlik için tasarlanan, Anton Koovit tarafından oluşturulmuş ve Google Font dizininde ücretsiz bir açık font (OFL) olarak yayınlanmıştır. Google Fonts’daki birçok slab dizisinin aksine, Arvo normal, italik, kalın ve kalın italik stilleri içerir. 

Yazıyı Paylaş :

 • Categories:
 • Skills:
  • Yazı
 • Yazıyı Paylaş :

Bir cevap yazın